Wer wir sind

Logo23

Sprache wählen

Suche

Türkiye'deki madenciler ve aileleriyle dayanışma deklarasyonu

Merhaba madenciler, akrabalar ve arkadaşlar, Erzincan İliç'te meydana gelen kazayı internet aracılığıyla öğrendik. Öncelikle size ve hayatını kaybeden madencilerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Diğerlerinin yanı sıra Türkiye'den bir meslektaşımızdan öğrendiklerimiz bizi şoke etti ve öfkelendirdi. Şöyle yazmıştı:
"İşçilerin büyük bir ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu zaten önceden biliniyordu.

Her şeyden önce doğanın ve çevrenin acımasızca sömürülmesi, aşırı kar hırsı, sermayenin emperyalist şirketlere yoğun bir şekilde aktarılması ve üretim maliyetlerini daha da düşürmek için işçi koruma önlemlerinin alınmaması nedeniyle.
Ne yazık ki ülkemizde bu katliamlar devam edecek. İşçi sınıfı baskı, tehdit ve işten çıkarmalar karşısında güçlü bir şekilde örgütlenemediği sürece bu sömürü yöntemleri ve toplu işçi cinayetleri "iş cinayetleri" adı altında devam edecektir."
Biz 2013 yılında Peru'da kurulan Uluslararası Madenciler Koordinasyonu'yuz. Madencilerin, ailelerinin ve doğanın sömürülmesine karşı mücadelelerinde dünya madencileri ile koordinasyon ve işbirliği görevini üstlendik. Rakiplerimiz, azami kâr için güvenlikten vicdansızca "tasarruf eden" ve böylece madencilerin ve ailelerinin yaşamlarını ve sağlıklarını kasten tehlikeye atan küresel madencilik şirketleri ve onların kölesi olan hükümetlerdir. Madencilerin kendi çıkarlarını ulusal düzeyde tek başlarına savunabilme güçlerinin giderek azaldığı da açıktır.
Çeşitli sorumluların tutuklanmış olması sevindiricidir. Ancak bununla yetinilmemelidir. Bu kazanın nedenlerinin tam olarak araştırılmasını ve tüm sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz! Siyanür ve sülfürik asidi Eupharat'a giden nehirlere kimin boşalttığı ortaya çıkarılmalıdır. Bu hasar ve sonuçları önlenebilirdi. Şirket ve devlet çevreye verilen zararı onarmalı ve bu kazada yaralanan ya da ölen madencilerin yakınlarına koşulsuz tazminat ve bakım sağlamalıdır!
Bu felaket ve sizin protestonuz birlikte mücadele etmemizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Lütfen bizi bilgilendirmeye devam edin. Burjuva medyasına güvenemeyiz. Mevcut durumun nasıl olduğunu ve sizi nasıl destekleyebileceğimizi bize bildirin.
Uluslararası Madenciler Koordinasyonu'na katılın. Türkiye'den meslektaşlarımızın da katıldığı 3. Uluslararası Madenciler Konferansımızı 2023 yılında Almanya'da gerçekleştirdik. Hiçbir madenci mücadelesinin tek başına verilmemesi gerektiğini bir kez daha teyit ettik. Birlikte yenilmez bir gücüz. Durumunuzu dünya çapındaki madenciler arasında duyuruyoruz.

En derin başsağlığı ve dayanışma dileklerimizle,
Andreas Tadysiak , Uluslararası Madenciler Koordinasyonu Baş Koordinatörü